YSF Temizlik / 2019-05-06

Bursa'da yaşayan bir kişi iş yerinde 40 saatten fazla zaman harcıyor. İş baskısı bazen onları iş yerlerinde karışık hale getirir.Ama kimse kağıt yığınlarının altına sıkışmak istemiyor. Ofis temizliği sağlamak için bazı yapılması ve yapılmaması gerekenler var. Genellikle iş yeri görgü kurallarına aykırı olan çeşitli şeyler yaparız ve imajımız için derhal bunları yapmayı bırakmalıyız. Bu nedenle, dağınık bir ofis müşterileriniz temiz çevreyi sevdiği için marka imajına zarar verebilir.

Bu nedenle, ofis temizlik prosedürlerinin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler listesini yaptık. Temiz bir ofise sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki makalenin bu bölümüne göz atın. Bu ipuçları kesinlikle ofis binalarındaki temizliği korumanıza yardımcı olacaktır. 

1. Masa Dağınıklığı
Kağıt ve belgelerin yığınları ofis temizliği için ilk engeldir. Bu kağıtlar her zaman masanızda, raflarda ve zeminlerdedir. Hepsi gerekli değil, ancak her gün yığılıyorlar. 

• Yap: Gerekli tüm belgelerinizi yerleştirebileceğiniz bir sistem klasörü oluşturabilirsiniz. Her zaman onları etiketleyin ve bu eğilimi günlük bir alışkanlık haline getirin. Gereksiz tüm kağıtları çöp kutusuna atınız. Sandalyenin yanına bir çöp sepeti yerleştirin.

• Yapma: Asla buraya  dosya atmayın. Bir kağıt belge ile işiniz bittiğinde, bunu bir kabine yerleştirin. Kağıdın gereksiz olduğunu düşünüyorsanız, bunu ofis katına atmayın. İş yerini kirli ve düzensiz yapar. 

2. Çalışırken Yemek
Ofislerde masa başı çalışırken  tüm eşyalar masaya ve klavyeye yayılıyor. Bu özel durum, çalışanların çalışırken yemek yemeye istekli oldukları iş yerlerinde çok yaygındır. Klavyede veya  masasında eski leke sadece kabul edilemez. Patronunuz bu sıkı çalışmayı gördükten sonra memnun olacaktır, ancak meslektaşlarınız şikayet etmeye başlayacaktır.

• Yapın: Ofis masasında yemek yemek sağlıksızdır ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Her ofiste öğle yemeği molası var. Mola kullanın ve yemeğinizi yemekhane ve mutfakta tamamlayın. Sadece sağlığınız için hijyenik olmayacak, aynı zamanda masanızı temiz tutmanıza yardımcı olacaktır. Masanız kirliyse, masa ve bilgisayarları günlük olarak bir bezle silin. 

• Yapma: Asla masada yemek yemeyin. Öğle yemeğinizi belirtilen alanda tamamlayın. Masanız kokuyorsa ve bilgisayarlar kokmuşsa, orada öğle yemeği yemeyi bırakın. Çalışmanızı daha farklı bir şekilde gösterin, çünkü yemek yemek ve çalışmak asla aynı şekilde gidemez.

3. Elektronik Ürünlerin Temizliği

Bilgisayarınız, yazıcınız veya diğer elektronik eşyalar tozla doluysa, zaman kaybetmeden çalışmayı durdurabilir. Bunlar, şirketinizin özellikleri ve bu makinelerin temizliğini sağlamak sizin görevinizdir. 

• Yapın: Bu elektronik aygıtları haftada bir kez temizlemelisiniz. Klavye ile başlamalısınız. Klavyeyi kolayca yıkayabilen özel bir silme bezi tipi piyasada bulunmaktadır. PC monitörünü temizlemek için mikrofiber bezden yardım alın. Monitörü çizmezler. Ofis telefonunuzu daima temizleme spreyleri kullanarak temizleyin. Kadranı toz ve kirden korumak için nemli bir pamuk topla silin.

• Yapma: Daha önce belirttiğimiz gibi, ofisteki masasında yemek yememelisiniz. Ayrılmadan önce PC’nizi veya yazıcınızı asla açıkta bırakmayın. Temizliğiniz nemli bir bezle yapılmalıdır. Elektronik aletler asla kaba veya kuru bir malzeme kullanılarak temizlenmemelidir. CD’leri veya DVD’leri hiçbir zaman dairesel hareketlerle temizlemeyin, çünkü üzerlerinde çizikler olabilir. 

4. Her Şeyin Kendine Ait Bir Yeri Vardır
İş yerinizi sorunsuz bir şekilde temizlemenin çözümü, her şeyi eşit konumda tutmaktır. Mesele sadece ofis masaları değil, aynı zamanda birçok faydalı şeyi de ortadan kaldırıyoruz. Onları ihtiyaç anında bulamıyoruz. Ofisin her yerine dağılmış ve işyerini düzensiz yapmıştır.

• Yap: Bazı raflar oluşturun ve bunları bir adla etiketleyin. Gerekli tüm ekipmanları orada doğru yerde saklayın. Yeni eşyaları yerleştirmek için daima biraz boş raf bulundurun. 

• Yapma: Bir zımbalayıcıyla işiniz bittiyse, bunu atmayın. Bir süre sonra buna ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Başlangıç ​​noktasında küçük bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Ancak bunu bir alışkanlık haline getirirseniz, ofis alanını temiz ve düzenli tutmanıza yardımcı olabilir. 

5. Kirli tuvaletler 

Günün yarısını ofiste geçirirken, temiz bir tuvalete sahip olmalısınız. Ofislerin çoğunda kirli tuvalet ve tuvaletler var. Dezenfekte edilmiş bir tuvalet her iş yeri için bir zorunluluktur.

• Yapın: Ofiste temiz bir tuvalet bulundurmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir. Ofis temizleyiciniz yerleri temizlemeli ve süpürmelidir. Tuvalet kağıdı kağıtları her gün değiştirilmelidir. Komodin kapağı ve dış alan sabun dağıtıcılar kullanılarak yıkanmalıdır. Tüm ofis tuvaletlerinde oda spreyi bulunmalıdır. 

• Yapmayın: Banyoyu asla yıkamadan bırakmayın. Komodin koltukları asla ıslak bırakılmamalıdır. Bu, görgü kurallarının üstünlüğüne aykırıdır. Su akışını tıkayabileceklerinden, plastik parçaları asla yıkamayı denememelisiniz.